Grafik Tasarım

Logo Tasarım ve Sanatsal Yaklaşımımız

Logo tasarım bir kurum, kuruluş için ilk imajdır. Hedef kitle ile ilk iletişime o geçer. ilk görsel oluşturacak yegane öğe iyi bir amblemdir.

Bu alan, grafik tasarımın atası ve çıkış noktasıdır.

Usta ve ehil ellerde şekillenmiş bir iş tabir yerindeyse “ilk görüşte aşk”tır. Oluşturulan döküman her mecrada kullanılabilir olmalıdır. Dolayısı ile her platformda sizi temsil edebilmelidir. Kurumunuzu, yaptığınız işi ve algınızı güçlendirebilmelidir. Dahası hem size hem de yaptığınız işe karşılık saygı uyandırmalıdır. Teknik açıdan düşünüldüğünde bazı noktalar karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada yapılan tasarım uygulanabilir olmalıdır. Bu konu son derece hassastır. Ödüllü bir tasarım bile olsa uygulamada zayıflıklar varsa sonuç hayal kırıklığıdır. Tüm bunların ışında düşünüldüğünde profesyonellik gerektirmektedir. Dolayısıyla bu işin eğitimini almış kişiler tarafından yapılmalıdırlar.

Çok düşük bedellere logo yaptığını iddia eden kimseler bulunmaktadır. Bu kişiler ellerinde bulunan hazır temaları size logo tasarımı diye sunmaktadırlar. Takdir edersiniz ki kimse üzerinde uğraşılmış ciddi bir logo tasarımını çok küçük bedellere satmaz.  Dolayısı ile ancak hazır temalar ve şablonlar bu bedellere satılabilirler. Logo tasarım hazır temalarla yapılmaz. Dolayısıyla üzerinde kafa yorulması gerekir. Ciddiyet gerekir. Birikim ve kültür gerekir. Tarih bilmek gerekir. Bu birden fazla disiplini içerisinde barındıran bir alandır. Yalnızca bir kaç grafik programıyla açıklanamaz. Bilgisayar ve yazılımlar bu iş için birer araçtır. Amaç değildir.

Her işte olduğu gibi bir logo tasarımı önümüze geldiğinde ciddiyetle bakarız. Oturup, düşünürüz. Yazar, çizeriz. Hangi rengi neden ve nasıl kullancağımızı biliriz. Hangi fontu nerede kullanmamız gerektiğini düşünürüz. Açıklayamayacağımız hiç bir kullanımda bulunmayız. Bizim için her işi bir açıklaması ve bir hikayesi olmalıdır. Sadece güzel olmuş olması için tasarım yapmayız. Tasarıma güzellik katmanın yanı sıra anlamsallık da bizler için son derece önemlidir. Dolayısıyla bizim anlayışımız gereği “güzellik” ve estetik” kaygıların yanında “manasal” kaygılar da olmazsa olmazdır. Bu iki farklı görüş bizim açımızdan bir elmanın iki yarısı gibidir.

Sizlere etkili ve bir hikayesi olan logolar tasarlarız. Size sadece “elinize sağlık, çok güzel olmuş” demek kalır.